Omstruktureringer i Personalestaben

Omstruktureringer

Efter sommerens tab af vores klubinspektør, Jan Nielsen, står klubben overfor en ny fase og har behov at omstrukturere personalestaben for at sikre, at klubben kan levere de efterspurgte tilbud og services til klubbens medlemmer.
 
Bestyrelsen har valgt at nedlægge en trænerstilling og dermed opsige kontrakten med Lars Laybourn. Fra den 31. januar 2020 går GTK og Lars hver til sit efter knap to års godt samarbejde. Lars kom til klubben med sin erfaring og en stærk foreningsbaggrund og har været en dygtig træner på alle klubbens niveauer. 
 
Yderligere har bestyrelsen, i samråd med Birthe Hansen, valgt at nedlægge Birthes stilling som kontormedarbejder. Birthe kom til klubben sidste sommer og har ydet en kæmpe indsats i den administrative drift af klubben. I første omgang som Jan Nielsens højre håndog siden hen har hun jongleret med alle boldene alene. Birthe vil dog fortsat lejlighedsvis have sin gang i klubben i forbindelse med enkelte ad hoc opgaver.   
 
Vi takker Lars og Birthe for et godt samarbejde og deres indsats for klubbenLigesom vi ønsker dem begge al mulig held og lykke i fremtiden.
 
Spørgsmål omkring ændringer i klubbens personale kan stilles til bestyrelsen.